Choć wielu osobom marzenie o zostaniu aktorem może się wydać dziecinne, to część osób nie daje za wygraną i próbuje za wszelką cenę je spełnić. Przecież skądś się ci aktorzy biorą, więc jest to w zasięgu każdego. Utalentowane osoby, które wykażą się determinacją oraz poświęceniem mają duże szanse zaistnieć na rynku filmowym. Oczywiście łatwiej jest osob

Każdy, kto marzy o zostaniu aktorem, powinien spróbować swoich sił, a najlepszym sposobem na start jest udanie się do szkoły aktorskiej, wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. W przypadku państwowych placówek studia są bezpłatne, jednak o miejsce w takiej szkole jest bardzo ciężko.

 

Jak dostać się do szkoły aktorskiej?

Aby dostać się do państwowej szkoły filmowej należy przystąpić do rekrutacji i pomyślnie zaliczyć egzaminy wstępne. Na takich egzaminach sprawdzane są rozmaite umiejętności takie jak chociażby dykcja czy też znajomość dzieł literackich.

Do takich egzaminów

podchodzi bardzo dużo osób, w zasadzie można je liczyć w setkach, a miejsc jest zaledwie kilkadziesiąt. Należy więc wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, aby mieć szansę zabłysnąć na takich egzaminach i udowodnić, że to właśnie nas powinno się przyjąć do takowej szkoły.

om posiadającym znajomości, czy też takim, które mają rodzinę w branży filmowej. Ale nawet jeśli nie jesteśmy w żaden sposób spokrewnieni z kimś wpływowym w branży, nie jest to powodem do odpuszczenia.

 

Wiele osób poświęca cały wolny czas na przygotowania do takich wstępnych egzaminów. Potrzeba wielu godzin ciężkiej pracy nad własnymi umiejętnościami oraz poruszaniem się. W końcu miejsce na uczelni jest przeznaczone wyłącznie dla najlepszych kandydatów.

Podczas przygotowań do egzaminów warto dowiedzieć się dokładnie jakie testy czekają na nas w danej placówce. Czasami potrzebny będzie nam strój sportowy oraz odpowiednie obuwie do specyficznych testów sprawdzających koordynację ruchową.

Dobrą praktyką jest też podejście do egzaminów w kilku placówkach. Akademia Sztuk Teatralnych — bo tak nazywa się polska szkoła teatralna, ma swoje placówki w kilku miastach. Do każdej z nich organizowane są osobne, wstępne egzaminy. Warto więc podejść do egzaminu w więcej niż jednej z placówek, aby zwiększyć swoje szanse. Niektórzy kandydaci decydują się na podjęcie próby na każdej z uczelni.

Co jeśli nie uda się dostać do wymarzonej szkoły?

Z racji wcześniej wspomnianej, ogromnej ilości kandydatów, nie każdemu uda się dostać do swojej wymarzonej szkoły. Wiele osób traci wtedy zupełnie nadzieję i odpuszcza. Nie warto jednak od razu się załamywać.

Część niedoszłych studentów decyduje się na podjęcie nauki w prywatnych szkołach filmowych i tam doskonalą oni swoje umiejętności. Inni natomiast decydują się na ukończenie studium przygotowawczego, które pozwoli im lepiej wypaść na kolejnych egzaminach do państwowej szkoły. Po roku przygotowań ponownie stają oni do walki o miejsce na uczelni z resztą kandydatów. Najwytrwalszym w końcu się uda, niektórzy dostają się dopiero po kilku latach prób.