Wielu aktorów na pewnym etapie kariery decyduje się stanąć po drugiej stronie kamery. Jak pokazują poniższe przykłady, udaje im się to z powodzeniem.

Clint Eastwood

Pisząc o aktorach, którzy spróbowali swoich sił również jako reżyser, nie sposób nie wspomnieć o tym wybitnym artyście. Clint czasami grywał również w swoich filmach, przykładowo w Gran Torino. Aktorowi udało się odnieść sukces zarówno grając na planie jak i za kamerą.

Ben Affleck

Ben Affleck to kolejny ciekawy przypadek. Zaczynał on od aktorstwa, potem jednak postawił na reżyserkę. Interesujący jest fakt, że jako aktor jest on raczej oceniany niezbyt przychylnie, często określany niechlubnym przydomkiem „drewnianego” aktora. Natomiast jako reżyser zyskał uznanie wielu osób.

Mel Gibson

Ten aktor podobnie jak Clint Eastwood, będąc cenionym aktorem odnoszącym sukcesy, zdecydował się na reżyserowanie własnych filmów. Jego filmy spotkały się z olbrzymim uznaniem. „Braveheart” stało się klasyczną pozycją i przeszło do historii kinematografii. Gibson wystąpił również w tym filmie jako pierwszoplanowy bohater. Kolejny film Gibsona ukazał się dopiero 10 lat później, jednak również ta produkcja odniosła spory sukces. „Pasja” – bo taki tytuł film o którym mowa – stała się jedną z najbardziej kasowych niezależnych produkcji.