Seriale medyczne święcą tryumfy na małych ekranach już od wielu lat. Wydaje się, że ich popularność jest wciąż niesłabnąca. Które i za co kochamy najbardziej? Zapraszamy do lektury.

Przyczyny popularności seriali medycznych

Seriale medyczne łączą w sobie wszystko to, co lubimy w telewizji: sensację, zagadkę, kryminał a nawet romans. Uczą nas nie tylko w sensie zdobywania wiedzy o poszczególnych schorzeniach, ale kształtują w nas empatię i zrozumienie dla drugiego człowieka. Pokazują życie personelu medycznego z innej perspektywy. Perspektywy, która pełna jest dramatycznych wyborów, nieoczekiwanych zwrotów akcji i zwyczajnej ludzkiej słabości. W niektórych prezentowanych na szklanym ekranie przypadkach odnajdujemy własne choroby i związane z nimi doświadczenia, co jeszcze bardziej utożsamia nas z bohaterami seriali.

Najlepsze seriale medyczne

Naszym typem do tytułu najlepszego serialu medycznego jest niewątpliwie Grey’s Anatomy w Polsce znany pod tytułem Chirurdzy. To serial obecny na antenie od 2005 r.

Opowiada losy studentów medycyny, którzy trafiają na praktykę studencką do jednego ze szpitali w Seattle a później rozpoczynają tam pracę. Serial obfituje w wiele interesujących wątków dotyczących bardzo znanych i mniej znanych chorób i ich powikłań.

Serialowi lekarze podejmują często decyzje wbrew przepisom po to, by ratować ludzkie zdrowie i życie, które zawsze jest nadrzędną wartością. Poza szpitalem są zwykłymi ludźmi – ich mieszkania mają średni standard, zazwyczaj wyposażone są w meble z sieciówki, na ścianach wiszą plakaty jak te oferowane przez Dear Sam i jeżdżą niezbyt drogimi samochodami. Dzięki temu są dla nas zwykłymi – niezwykłymi ludźmi. Kto jeszcze nie oglądał koniecznie powinien nadrobić zaległości.

Drugim serialem medycznym, który zasługuje na wzmiankę, jest Dr House. To serial ekscytujący, bowiem jego akcja osnuta jest na prawdziwych przypadkach rzadkich chorób. Ustaleniem diagnozy zajmuje się zespół lekarzy pod kierownictwem charyzmatycznego, acz niezwykle złośliwego dr House’a. Emisja serialu zakończyła się w 2012 r., jednak do chwili obecnej serial wciąż jest chętnie oglądany na platformach internetowych. Z pewnością przyczynia się do tego nie tylko umiejętnie budowany proces dochodzenia do właściwego rozpoznania choroby, lecz również zawiłe losy personelu medycznego obfitujące w romanse, stawianie kariery na pierwszym miejscu i liczne dramaty, rzutujące na losy całego oddziału.

Seriale medyczne to propozycja dla każdego, kto lubi zagadki i dreszczyk emocji.