Dziś nie możemy już sobie wyobrazić gali rozdania Oscarów bez czerwonego dywanu, prawda? Skąd pochodzi tradycja rozwijania tego kawałka materiału i dlaczego ma on dla nas tak duże znaczenie? Kto użył go jako pierwszy?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Kolor czerwony jako symbol statusu

Według historyków czerwone dywany używane były już XV wieku przez Azteków i Majów, co wiązać się musiało ze specjalnymi rytuałami lub okazjami. Materiał zabarwiano specjalnym szkarłatnym barwnikiem, który był wówczas bardzo rzadki, dlatego też używali go tylko najbogatsi.

Pierwszym udokumentowanym odniesieniem do czerwonego dywanu jest zaś starożytna grecka sztuka nosząca tytuł „Agamemnon”. Pojawia się tam prośba mściwej żony tytułowego bohatera o „szkarłatną ścieżkę”, którą odbierać można właśnie jako czerwony dywan.

Zarówno historia jak i obecne wydarzenia pokazują, że czerwony dywan używany jest tylko podczas specjalnych okazji, a korzystać z niego mogą jedynie ludzie o wysokim statusie społecznym. Jeśli chodzi o galę rozdania Oscarów, to są to oczywiście gwiazdy filmowe i celebryci.

Oscarowy czerwony dywan

Oscary, noszące oryginalną nazwę Nagród Akademii Filmowej, są przyznawane co roku przez amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się zazwyczaj na początku wiosny, a nieodłącznym elementem, który zawsze jej towarzyszy, jest czerwony dywan.

Akademia Filmowa po raz pierwszy użyła czerwonego dywanu w 1961 roku i od tej pory ten szkarłatny materiał pojawia się regularnie podczas gali, robiąc piorunujące wrażenie.

Dywan liczy około 275 metrów długości i 10 metrów szerokości, a jego rozwinięciem zajmuje się osiemnastu pracowników, którzy przeznaczają na to ponad 900 godzin!

Dekoracja o takiej wielkości na pewno nie zmieściłaby się w żadnym domu. Co innego, jeśli chodzi o jakościowe dywany 200×300, które są dostosowane do wszelkiego rodzaju wnętrz. Takie ozdoby podłogowe dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach, dzięki czemu można łatwo dopasować dekorację do swojego mieszkania. Z czerwonym dywanem jest jednak zupełnie inna sprawa.

Co ciekawe, na miejsce gali dywan przyjeżdża w częściach i nigdy nie zostaje użyty po raz drugi. Po zakończeniu ceremonii zostaje zniszczony, a na kolejny rok szyty jest zupełnie nowy.

Szkarłatny materiał to nie tylko symbol statusu, ale swego rodzaju tło dla pozujących gwiazd, które mogą się pokazać w swoich najnowszych kreacjach. Z roku na rok aktorzy prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej kreatywnych stylizacji, które są szczegółowo oceniane przez wszystkie media.

Na tegorocznej gali rozdania Oscarów duże wrażenie zrobił z pewnością Colman Domingo, który postanowił założyć wyrazisty fuksjowy garnitur! Złote dodatki świetnie z nim współgrały i jesteśmy pewni, że ta stylizacja była tematem wielu rozmów.

Odważne kolory bezsprzecznie królowały na czerwonym dywanie, ponieważ Zendaya pokazała się w soczystej żółtej sukience. Uwierzcie nam, wyglądała obłędnie.

Kto pojawi się na czerwonym dywanie za rok i jak długo ten symbol pozostanie w naszej tradycji? Tego nie wiemy, ale zawsze możemy nacieszyć oko szalonymi stylizacjami naszych gwiazd.