Wiele młodych osób marzy o zostaniu aktorem. W większości przypadków są to tylko dziecięce marzenia, tak jak te o byciu piosenkarzem, prezydentem czy też strażakiem. Jednak niektórzy decydują się wcielić swój plan w życie i próbują spełnić swoje marzenie za wszelką cenę.

Szkoły aktorskie

Najpopularniejszą i najbardziej oczywistą drogą do zostania aktorem jest ukończenie szkoły aktorskiej. W Polsce istnieje wiele prywatnych szkół jak i państwowa szkoła teatralna. W przypadku prywatnych placówek ceny niestety są zawrotne i nie każdego stać na taki wydatek. Z kolei jeśli chodzi o państwowe uczelnie to nie jest łatwo się do nich dostać. Co roku tysiące osób próbują swoich sił na egzaminach do takich szkół, a dostaje się zaledwie garstka osób.

Dodatkowo warto wspomnieć również o tym, że nie wszyscy absolwenci szkół aktorskich znajdują pracę w zawodzie. Samo wykształcenie często nie wystarcza. Trzeba się wykazać lub mieć branżowe znajomości. Wizja spędzenia pięciu lat na szlifowaniu umiejętności, aby ostatecznie i tak nie dostać pracy w zawodzie jest dość przytłaczająca. Jednak wytrwałym osobom to nie przeszkadza i mimo wszystko próbują one wspiąć się po ścieżkach kariery, aby finalnie zostać aktorem, spełnić marzenie z dzieciństwa i móc utrzymywać się z pracy, która dostarcza satysfakcji i spełnienia.

Castingi

Castingi również są sposobem, który wybiera wiele osób. Choć znaczącą większość organizowanych castingów to takie gdzie poszukiwani są statyści lub osoby do niewielkich ról, to czasami można trafić na coś poważniejszego. Warto pamiętać też o tym, że czasami statystowanie lub mała, drugoplanowa rola może być dobrym początkiem.

O ile w przypadku teatru, nie ma możliwości, aby angaż dostała osoba „z ulicy” tak w przypadku filmów sprawa ma się już nieco inaczej i tutaj taka możliwość jak najbardziej istnieje. Oczywiście na takich castingach pojawia się wiele osób, często też doświadczonych, więc konkurencja jest duża, ale każdy ma okazję spróbować swoich sił.