Tematów do kręcenia filmów nie brakuje. Odkąd istnieje kino, zawsze ekranizowano, utrwalano teraźniejszość niezależnie od dziedziny: obraz społeczeństwa, stan polityki, rodzaje mody, gusta muzyczne, trendy w tańcu etc. Jednak niezmiennie od dziesiątek lat ludzie przede wszystkim uwielbiają ekranizować i oglądać filmy dotyczące miłości i międzyludzkich związków..

Strona Moovies Room.pl przygotowała ranking „Najlepsze filmy romantyczne”, który składa się z 20 pozycji kinowych. Wsrod nich znalazły się oczywiście takie legendy kina jak: „Titanic” w reż. Jamesa Camerona, „Duma i uprzedzenie” w reż. Joe Wrighta, „Czego pragną kobiety” (2000), reż. Nancy Meyers, „Lepiej późno, niż później” (2003), reż. Nancy Meyers, „Holiday” (2006), reż. Nancy Meyers, „Amelia” (2001), reż. Jean-Pierre Jeunet, „To właśnie miłość” (2003), reż Richard Curtis, „Dzienniki motocyklowe” reż. Walter Salles a też i „Pamiętnik” (2004), reż. Nick Cassavetes. Wszystkie te filmy pozostawiają po sobie melancholię, smutek, radość i zawsze niedosyt.

Film „Dzienniki motocyklowe” to i historia romantyczna i piękna opowieść o podróży. Główni bohaterowie porywają się na szaloną ośmiomiesięczną wycieczkę motocyklem przez Amerykę Południową. Nie przeszkadza im fakt, że ich motor jak i odzież motocyklowa pozostawiają wiele do życzenia. Maszyna psuje się jednak już na początku wyprawy, co zmusza ich do starania się o różne środki transportu, dzięki czemu poznają wiele nowych osób i przeżywają wiele wspaniałych przygód, z romansami włącznie.

Szczególnie dramatyczna jest historia Katie i Leo z filmu „Titanic” – młoda arystokratka zakochuje się podczas rejsu na statku (tytułowy Titanic) w biednym malarzu, który płynie do Stanów Zjednoczonych aby zmienić swoje życie. Ich z góry skazana na niepowodzenie (z powodu różnic klasowych i majątkowych oraz zobowiązań rodzinnych głównej bohaterki) miłość, kończy się śmiercią głównego bohatera. Jednak film przepięknie obrazuje wielką, młodzieńczą, szaloną miłość, która rodzi się wbrew woli zamożnych.

Trochę lżejszym i pozostawiającym ulgę i radość filmem jest „Duma i uprzedzenie”. Akcja filmu rozgrywa się w georgiańskiej Anglii, w XVIII wieku. W okolicy zamieszkałego przez pięć panien domu, pojawia się bogaty kawaler szukający idealnej kandydatki na żonę. Ich spokojne życie wywraca się od tej chwili do góry nogami, każda z nich przeżywa swoje rozterki sercowe, które kończą się raz lepiej, raz gorzej. Film zdecydowanie do polecenia na długi piątkowy wieczór!

„Lepiej późno niż później” to fantastyczna komedia miłosna osadzona w świecie współczesnym. Jej temat jest bardzo oryginalny ponieważ opowiada historię miłości osób starszych. Pięknie pokazuje, że zakochać się można w każdym wieku i że miłość nie ma żadnych ograniczeń. Reżyserka wspaniale zarysowuje kobiece postacie pełne samostanowienia, mądre, ambitne, odważne, królujące w swoim życiu, ale przy tym delikatne i otwarte na czyhającą na nich miłość.

„To właśnie miłość” jest szalonym mixem wielu pięknych historii miłosnych, niekoniecznie romantycznych. Film ten opowiada o miłości w kontekście związku, śmierci, przyjaźni, miłości braterskiej i wielu innych. Niektóre historie kończą się happy endem, inne refleksyjnie, reszta po prostu dobrze choć bez fajerwerków. Film ten jest krzepiący, wzruszający i coraz częściej oglądany przez ludzi na święta, ponieważ jego akcja dzieje się także w czasie świąt Bożego Narodzenia, w Nowym Yorku. Czy wyprze on niegasnącą gwiazdę kina świątecznego „Kevin sam w domu”?